Riven View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Riven

Riven.png

Riven

the Exile

RP: 880Riot Point IP: 4800Influence Points
Top
Mid
Jungler
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 414 (+86 / Per Level) Health Regen: 5.5 (+0.5 / Per Level)
Mana: 0 (+0 / Per Level) Mana Regen: 0 (+0 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 54 (+2.75 / Per Level) Attack Speed: 0.625 (+3.5% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 345
Armor: 15 (+3.2 / Per Level)  
Noxus'ta cinsiyet, ırk, toplumsal sınıf farkı olmaksızın her yurttaş iktidar sahibi olabilir. Önemli olan tek şey güçtür. Riven işte bu ideale olan bağlılığıyla yükselmek için çabalıyordu. Boyu ancak uzun kılıç kadarken, kendini bu silahın ağırlığını taşıyıp kullanmaya zorlayarak, askerlikteki potansiyelini küçük yaşlarda gösterdi. Acımasız ve etkin bir savaşçıydı; ama asıl gücü azminde yatıyordu. Çatışmalara zihninde bir şüphe kırıntısı dahi olmadan giriyordu: ahlaki duraksamalar yaşamaz, ölümden korkmazdı. Riven yaşıtlarının önderi, Noxus ruhunun simgesi haline geldi. Öyle seyrek görülen bir tutkusu vardı ki Üst Komuta onu Noxus sihirleriyle dövülüp büyülenmiş siyah taştan bir rün kılıcıyla onurlandırdı. Silah, dörtgen kalkanlardan daha ağır ve neredeyse onlar kadar genişti -tam da Riven'ın sevdiği gibi. Kısa süre sonra, Noxus işgaline katılmak üzere Ionia'ya yollandı.

Savaş diye başlayan şey, kısa sürede kıyıma dönüştü. Noxus askerleri ölüm meydanında korkunç Zaun savaş makinelerini takip ediyordu. Riven'ın hazırlandığı şanlı savaş bu değildi. Üstlerinin emirlerine uyarak, hırpalanmış ve dağınık haldeki düşmanın kalıntılarını yargısız infazla ortadan kaldırdı. İşgal devam ederken, Ionia toplumunun baştan kurulmayacağı, sadece ortadan kaldırılacağı anlaşıldı. O acı çatışma esnasında, Riven'ın bölüğü Ionia kuvvetleri tarafından sarıldı. rakip onlara yaklaşırken, destek istediler. Ama bunun yerinde, Singed'in başlattığı dehşet verici bir biyokimyasal yaylım ateşinin ortasında kaldılar. Riven etrafında, hem Ionia'lıların hem Noxus'luların ağza alınmayacak kadar iğrenç bir akıbete uğramasını seyretti. Bombardımandan kaçmayı başarmıştı ama o anıyı hafızasından silemedi. Noxus tarafından ölü ilan edilmesini, yeniden başlama fırsatı olarak gördü. Kılıcını parçalayarak geçmişiyle olan bağlarını kopardı ve kendi kendini sürgün ederek dolaşmaya, kefaretini ödemenin ve inandığı lekelenmemiş Noxus idealini kurtarmanın bir yolunu aramaya başladı.

”Bir yer var, savaşla katliam arasında / İçimizdeki şeytanların gezindiği.”

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Runic Blade Passive
Q Broken Wings
W Ki Burst
E Valor
R Blade of the Exile
RivenRunicBlades.png

Runic Blade

P

Riven's abilities charge her blade, causing her basic attacks to deal bonus physical damage. Riven's blade may be charged up to three times and expends one charge per attack.
RivenTriCleave.png

Broken Wings

Q

Cost: No Cost 
Range: 275
 

Riven lashes out in a series of strikes. This ability can be reactivated three times in a short time frame with the third hit knocking back nearby enemies.

Riven strikes out in front of her in a short line. This ability may be reactivated 2 additional times.
1st and 2nd Use: Slashes forward, dealing 30/55/80/105/130 (+70% bonus Attack Damage)physical damage to all units she comes in contact with.
3rd Use: Leaps forward and slams the ground dealing 30/55/80/105/130 (+70% bonus Attack Damage) physical damage and knocking nearby enemies up. This leap can cross unpathable terrain.Riven will target the unit your cursor is hovering over, or if no targets are present, Riven will simply strike the direction she is currently facing.

 

RivenMartyr.png

Ki Burst

W

Cost: No Cost 
Range: 260
 

Riven emits a Ki burst, damaging and stunning nearby enemies.

Riven's sword emits a burst of runic energy that shocks nearby enemies, dealing 50/80/110/140/170 (+100% bonus Attack Damage) physical damage and stunning them for 0.75 seconds.

 

RivenFeint.png

Valor

E

Cost: No Cost 
Range: 325
 

Riven steps forward a short distance and blocks incoming damage.

Riven does a quick dash in the direction of your cursor and becomes shielded, blocking up to 70/100/130/160/190 (+100% bonus Attack Damage) incoming damage for 2.5 seconds.

 

RivenFengShuiEngine.png

Blade of the Exile

R

Cost: No Cost 
Range: Self
 

Riven empowers her keepsake weapon with energy and gains attack damage and range. Additionally, during this time, she gains the ability to use Wind Slash once, a powerful ranged attack.

Riven's weapon surges with spiritual energy for 15 seconds, granting her 20% extra Attack Damage (+20% bonus Attack Damage), increased range on her damaging spells and attacks, and the ability to use Wind Slash once.
Wind Slash: Riven fires a shockwave that deals from 80/120/160 (+60% bonus Attack Damage) to 240/360/480 (+180% bonus Attack Damage) physical damage to all enemies hit, increasing based on how much health they are missing.