Katarina View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Katarina

Katarina.png

Katarina

the Sinister Blade

RP: 790Riot Point IP: 3150Influence Points
Top
Mid
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 425 (+80 / Per Level) Health Regen: 6.95 (+0.55 / Per Level)
Mana: 0 (+0 / Per Level) Mana Regen: 0 (+0 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 53 (+3.2 / Per Level) Attack Speed: 0.658 (+2.74% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 345
Armor: 17 (+3.5 / Per Level)  
Şiddetli bir öldürme içgüdüsü ile hareket eden Katarina, bir suikastçı olarak yeteneklerini Noxus’un şanı ve ailesinin başarısı için kullanıyor. Azmi ve coşkusu onu çok daha büyük işler başarmaya itse de, bazen yolundan sapmasına neden olabiliyor.

Katarina, daha çocukluğunda dövüşe karşı doğal bir yeteneğe sahip olduğunu gösterdi. Önde gelen bir Noxus’lu generalin kızı olması sayesinde önünde açık olan pek çok yolu reddederek, soğuk çeliğin yolunu seçti. Noxus’un en iyi suikastçıları (babası en iyilerinden biriydi) tarafından eğitilen Katarina, çok geçmeden ilk görevini almayı talep etti. Ona verilen görev sinir bozucu derecede basitti: düşük rütbeli bir Demacia subayını öldürecekti. Düşman kampına sızmak için işe koyulan Katarina, geri çeviremeyeceği bir fırsat yakaladı -- bir Demacia generali kampa geliyordu. Generali çadırına kadar takip etti, muhafızları sessizce safdışı bıraktı ve generalin boğazını kesti. Elde ettiği bu etkileyici başarıdan memnun, gecenin karanlığında kayboldu. Ertesi gün, asıl hedefi olan Demacia subayı birliklerinin başında hazırlıksız Noxus askerlerine pusu kurduğunda, Katarina’nın sevinci kursağında kaldı. Noxus’lular kahramanca savaştıysa da, ağır kayıplar verdiler. Yaptığı hatayla öfkeden deliye dönmüş haldeki Katarina, asıl görevini tamamlamak için yola çıktı. Kampa döndüğünde, yoğun bir şekilde korunan hedefini gördü ve bu işi gizlice halletmenin artık mümkün olmadığını fark etti. Bıçaklarını çeken Katarina, bedeli ne olursa olsun subayı öldüreceğine yemin etti. Askerlerin ortasına daldı; bıçaklarıyla adeta bir kasırga yaratıyordu. Her bıçak darbesiyle muhafızlar birer birer yere yığılıyor, Katarina subaya bir adım daha yaklaşıyordu. Fırlattığı son hançerle onurunu kurtardı. Kan revan içindeki Katarina, Demacia birliklerinden kıl payı kaçtı; Noxus’a döndüğünde, artık farklı bir kadındı. Aldığı yara, tutkusunu görevinin önüne geçirmemesi gerektiğini hatırlatan bir iz olarak kaldı.

''Sadakatimi sakın sorgulama. Onun için neler çektiğimi bilemezsin.''
-- Katarina

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Voracity Passive
Q Bouncing Blades
W Sinister Steel
E Shunpo
R Death Lotus
Katarina_Voracity.png

Voracity

P

Champion kills or assists reduce Katarina's cooldowns by 15 seconds.

KatarinaQ.png

Bouncing Blades

Q

Cost: No Cost 
Range: 675
 

Katarina throws a dagger that bounces from enemy to enemy, dealing magic damage and marking them. Her next spell or basic attack against a marked target will consume the mark and deal additional magic damage.

Throws a dagger dealing 60/85/110/135/160 (+45% Ability Power) magic damage. The dagger bounces to the 4 closest enemies dealing 10% less damage with each bounce.Enemies hit are marked for 4 seconds. Katarina's basic attacks or spells will consume the mark dealing 15/30/45/60/75 (+0% Ability Power) additional magic damage.

KatarinaW.png

Sinister Steel

W

Cost: No Cost 
Range: 400
 

Katarina whirls her daggers around her, dealing magic damage to all enemies in the area. If she hits an enemy Champion, Katarina gains a burst of speed for a short duration.

Whirls daggers in a circle dealing 40/75/110/145/180 (+60% bonus Attack Damage) (+25% Ability Power) magic damage. If she hits an enemy Champion, Katarina gains 15/20/25/30/35% movement speed for 1 second.

KatarinaE.png

Shunpo

E

Cost: No Cost 
Range: 700
 

Katarina instantly moves to her target's location and takes reduced damage from enemies for a few seconds. If the target is an enemy, she deals damage.

Moves to a target's location. Deals 60/85/110/135/160 (+40% Ability Power) magic damage if the target is an enemy.After using Shunpo, Katarina takes 15% reduced damage for 1.5 seconds.

KatarinaR.png

Death Lotus

R

Cost: No Cost 
Range: 550
 

Katarina becomes a flurry of blades, throwing daggers with unrivaled speed at up to three nearby Champions. Daggers deal magic damage and reduce incoming healing on targets hit.

Becomes a flurry of blades, throwing daggers at the closest 3 enemy Champions dealing 400/500/600 (+300% bonus Attack Damage) (+200% Ability Power) magic damage over 2 seconds.Daggers apply Grievous Wounds, reducing incoming healing by 50% for 3 seconds.