Shyvana View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Shyvana

Shyvana.png

Shyvana

the Half-Dragon

RP: Riot Point IP: Influence Points
Top
Jungler
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 435 (+95 / Per Level) Health Regen: 7.25 (+0.8 / Per Level)
Mana: 0 (+0 / Per Level) Mana Regen: 0 (+0 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 55 (+3.4 / Per Level) Attack Speed: 0.658 (+2.5% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 350
Armor: 18 (+3.35 / Per Level)  
Ejderhayla insanın birlikteliğinden doğma bir melez olan Shyvana, hayatı boyunca aidiyet hissinin peşinden koştu. Gördüğü kötü muamele ve önyargı, onu vahşi bir savaşçıya dönüştürdü; Shyvana'nın yoluna çıkmaya cüret edenler, içindeki ateşli canavarla tanışır oldu.

Ejderhalar, genç kızın yarı ejder kanını bir garabet olarak gördü; Shyvana, gençliğini acımasız bir ejder tarafından kovalanarak geçirdi. Sürekli kaçmak zorunda olan, ejderha toplumunun dışladığı baba kız, yuva nedir bilmedi. Sayısız dövüşlerin sonunda, Shyvana kindar ve hırçın biri haline geldi. Yıllar süren kaçak hayatından sonra, babası peşlerindeki ejderhaya yenik düştü ama ölürken rakibini ağır yaralamayı başardı. Üzüntüden ve öfkeden deliye dönen Shyvana, babasının yaralı katilinin peşinden gitti. Derken aynı ejderin peşindeki bir grup insana rastladı. Adamlar Shyvana'ya korku dolu gözlerle bakarken, liderleri kıza sükunetle yaklaştı. Adam kendini Demacia Prensi Jarvan IV olarak tanıttı ve Shyvana'ya intikam arayışında yardımcı olmayı önerdi. Birlikte, Shyvana'nın babasını katleden ejderhayı buldular. Shvyvana insanların sağ kalmasını beklemiyodu; ama ateşle çeliğin çarpışmasında, insanlar olağanüstü bir kuvvetle savaştı. Demir kıyafetli savaşçılar, rakiplerini safdışı bırakırken Shyvana ölümcül darbeyi indirerek, canavarın kalbini bedeninden söktü. Yarı ejderin yırtıcılığından etkilenen Jarvan, ona seçkin muhafızlarının arasında bir yer teklif etti. Shyvana insanların gözlerindeki korkuyu görebiliyordu; ama bir yuvanın özlemi içerisindeydi. Jarvan'ın sözüne güvenerek teklifi kabul eden yarı ejder, artık bir Demacia savaşçısı olarak görev yapıyor. İnsanlar onun gücünü takdir etse de, Shyvana'ya karşı mesafeli davranıyorlar; o ise prensin gösterdiği nezaketin karşılığını içindeki ejder gücüyle vermeye çalışıyor ama insanların ondan korkmakta haklı olup olmadığını da merak ediyor.

''Ben gücümü ejderha ırkına kanıtlamışım; insanlar beni ne kadar zorlayabilir ki?''
-- Shyvana

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Dragonborn Passive
Q Twin Bite
W Burnout
E Flame Breath
R Dragon's Descent
ShyvanaReinforcedScales.png

Dragonborn

P

Shyvana gains bonus Armor and Magic Resistance. These bonuses are doubled while Shyvana is in Dragon Form.

ShyvanaDoubleAttack.png

Twin Bite

Q

Cost: No Cost 
Range: Self
 

Shyvana strikes twice on her next attack. Basic attacks reduce the cooldown of Twin Bite by 0.5 seconds.

Dragon Form: Twin Bite cleaves all units in front Shyvana.

Shyvana strikes twice on her next attack, dealing (+0.8/0.85/0.9/0.95/1) physical damage on the second attack. The bonus damage is equal to 80/85/90/95/100% of Shyvana's Attack Damage. Basic attacks reduce the cooldown of Twin Bite by .5 seconds.
Dragon Form: Twin Bite cleaves all units in front Shyvana.

ShyvanaImmolationAura.png

Burnout

W

Cost: No Cost 
Range: 325
 

Shyvana surrounds herself in fire, dealing magic damage per second to nearby enemies and moving faster for 3 seconds. The movement speed reduces over the duration of the spell. Basic attacks extend the duration of Burnout.

Dragon Form: Burnout scorches the ground beneath it, enemies on the scorched earth continue to take damage.

Shyvana deals 25/40/55/70/85 (+0) magic damage per second to nearby enemies and moves 30/35/40/45/50% faster for 3 seconds. Shyvana's Movement Speed bonus is reduced over time. Basic attacks extend the duration of Burnout by 1 second to a maximum of 4 seconds.
Dragon Form: Burnout scorches the earth, continuing to damage enemies that stand on it.

ShyvanaFireball.png

Flame Breath

E

Cost: No Cost 
Range: 925
 

Shyvana unleashes a fireball that deals damage to all enemies it encounters and leaves cinders on the target marking them for 4 seconds. Basic attacks on marked targets deal a percentage of their maximum health as damage on-hit.

Dragon Form: Flame Breath engulfs all units in a cone in front of her.

Shyvana unleashes a fireball that deals 80/115/150/185/220 (+60% Ability Power) magic damage to all enemies it passes through, debuffing them for 5 seconds. Basic attacks to debuffed targets deal 2% of their maximum health as magic damage on-hit.
Dragon Form: Flame Breath engulfs all units in a cone in front of her.

ShyvanaTransformCast.png

Dragon's Descent

R

Cost: 5 Fury a Second 
Range: 1000
 

Shyvana transforms into a dragon and takes flight to a target location. Enemies along her path take damage and are knocked toward her target location.

Shyvana passively gains Fury per second and gains 2 Fury on basic attack.

Active: Shyvana transforms into a dragon and takes flight to a target location. Enemies along her path take 200/300/400 (+70% Ability Power) magic damage and are knocked toward her target location.
Passive: Shyvana generates 1/2/3 fury every 1.5 seconds. Basic Attacks generate 2 fury.