Rumble View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Rumble

Rumble.png

Rumble

the Mechanized Menace

RP: Riot Point IP: Influence Points
Top
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 450 (+80 / Per Level) Health Regen: 7 (+0.6 / Per Level)
Mana: 0 (+0 / Per Level) Mana Regen: 0 (+0 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 55.66 (+3.2 / Per Level) Attack Speed: 0.644 (+1.85% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 345
Armor: 16 (+3.5 / Per Level)  
Rumble, yordle'lar arasında bile en çelimsiz olanıydı. Böyle olunca, kendisine sataşılmasına alışmıştı. Hayatta kalabilmek için yaşıtlarından daha kavgacı ve daha becerikli olmalıydı. Çabuk öfkelenen bir kişilik ve sinirlendiği kim olursa olsun onunla ödeşme huyu geliştirdi. Bu yüzden epey yalnız kaldı ama umrunda değildi. Makinelerin arkadaşlığını yeğliyor, onlarla uğraşmayı seviyor ve kendisine sıklıkla hurdalığı karıştırırken rastlanabiliyordu. Çok iyi bir teknisyen olacağı belliydi. Öğretmenleri ona Piltover'daki Yordle Bilim ve Gelişim Akademisi'ne kaydolmasını, orada rahatlıkla Heimerdinger'in hamiliğine girip saygı görebileceğini söylediler. Ama Rumble gitmeyi reddetti. Heimerdinger'la iş arkadaşlarının “davayı sattığına”, onlar insanlara üstün yordle teknolojisini sadece aferin alma karşılığında verirken insanların yordle'larla her fırsatta dalga geçmeye devam ettiklerine inanıyordu. Yordle Akademisi'nden mezun olan bir grup insan, gemiye binip akıl hocalarının doğup büyüdüğü yeri ziyarete geldiğinde, Rumble onlarla (lafın gelişi) yüz yüze görüşmenin cazibesine dayanamadı. İnsanlara sadece şöyle iyice bir bakmak istiyordu. Ama dört saatten ve birkaç okkalı laftan sonra, evine yaralar, bereler ve çürükler içinde döndü. Kulağında, Heimerdinger gibi “aydın” yordle'ları nasıl da utandırdığına dair sözler çınlıyordu. Ertesi sabah tek bir kelime bile etmeden Bandle Şehri'nden çıktı. Aylarca onu gören olmadı. Döndüğünde, tangır tungur eden mekanik bir garabeti kontrol ediyordu. O şeyi, şaşkınlıktan dili tutulmuş halkın bakışları arasında şehrin merkezine yürüttü ve orada, yordle teknolojisinin neler başarabileceğini yabancı bir sancak altına saklanmadan dünyaya göstermek için League of Legends'a (Efsaneler Ligi) katılacağını duyurdu.

''Iyy, yüzünü zırhımdan kazımak çok zamanımı alacak!''
-- Rumble

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Junkyard Titan Passive
Q Flamespitter
W Scrap Shield
E Electro Harpoon
R The Equalizer
Rumble_Junkyard Titan1.png

Junkyard Titan

P

Every spell Rumble casts gives him Heat. When he reaches 50% Heat he reaches Danger Zone, granting all his basic abilities bonus effects. When he reaches 100% heat, he starts Overheating, granting his basic attacks bonus damage, but making him unable to cast spells for a few seconds.

RumbleFlameThrower.png

Flamespitter

Q

Cost: 20 Heat 
Range: 600
 

Rumble torches opponents in front of him, dealing magic damage in a cone for 3 seconds. While in Danger Zone this damage is increased.

Rumble torches his opponents, dealing 75/135/195/255/315 (+100% Ability Power) magic damage in a cone over 3 seconds. This spell deals half damage to minions and neutral monsters.
Danger Zone Bonus: Deals 50% bonus damage.

RumbleShield.png

Scrap Shield

W

Cost: 20 Heat 
Range: Self
 

Rumble pulls up a shield, protecting him from damage and granting him a quick burst of speed. While in Danger Zone, the shield strength and speed bonus is increased.

Rumble tosses up a shield for 2 seconds that absorbs 50/80/110/140/170 (+40% Ability Power)damage. Rumble also gains an additional 10/15/20/25/30% Movement Speed for 1 second.
Danger Zone Bonus: 25% increase in shield health and Movement Speed.

RumbleGrenade.png

Electro Harpoon

E

Cost: 20 Heat 
Range: 850
 

Rumble launches a taser, electrocuting his target with magic damage and slowing their Movement Speed. A second shot can be fired within 3 seconds. While in Danger Zone the damage and slow percentage is increased.

Rumble shoots his opponent with up to 2 tasers, dealing 45/70/95/120/145 (+40% Ability Power) magic damage and applying a stacking slow of 15/20/25/30/35% for 3 seconds.
Danger Zone Bonus: Damage and slow percentage increased by 25%.After using this ability you may cast it a second time at no cost within 3 seconds.

RumbleCarpetBomb.png

The Equalizer

R

Cost: No Cost 
Range: 1750
 

Rumble fires off a group of rockets, creating a wall of flames that damages and slows enemies.

Rumble launches a line of rockets that creates a burning trail for 5 seconds. Enemies in the area have their Movement Speed slowed by 35% and take 130/185/240 (+30% Ability Power) magic damage each second.You can control the placement of this attack by clicking and dragging your mouse in a line.