Jayce View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Jayce

Jayce.png

Jayce

the Defender of Tomorrow

RP: Riot Point IP: Influence Points
Top
Mid
Bottom
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 420 (+90 / Per Level) Health Regen: 6 (+0.8 / Per Level)
Mana: 240 (+40 / Per Level) Mana Regen: 7 (+0.7 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 46.5 (+3.5 / Per Level) Attack Speed: 0.658 (+3% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 335
Armor: 12.5 (+3.5 / Per Level)  
Zekâsı, karizması ve icat ettiği, şekil değiştirebilen çekiciyle Jayce, memleketi Piltover'ı korumak için yaşıyor. Daha halkı tarafından kahraman olarak selamlanmadan çok önce, umut vaat eden, genç bir mucitti. Piltover yöneticileri onu nadide ve gizemli bir kristali incelemekle görevlendirdiğinde, kristalin muazzam bir enerji kaynağı olduğunu keşfetti. Adını tarihe altın harflerle yazdırmak isteyen genç adam, kristalden güç elde edebileceği bir cihaz geliştirmeye başladı. Kristalin gücü hakkındaki söylentiler, Piltover'ın sınırlarını aşmıştı. Makinelerle güçlendirilmiş Zaun'lu bilimadamı Viktor, Jayce'e bir teklifte bulundu; kristali kullanarak, birlikte Viktor'un hayalindeki ''haşmetli evrimi'' gerçekleştirmek ve teknolojiyle harmanlaşmış bir insanlık yaratmak. Jayce bu teklifi reddetti; ancak Zaun'lunun eli boş dönmeye niyeti yoktu. Kılını bile kıpırdatmadan Jayce'i safdışı bırakıp kristali ele geçirdi ve laboratuvarın cılız güvenlik güçlerini kül ederek Zaun'a doğru yola çıktı. Jayce, karşılık vermeleri için Piltover hükümetine diretti ama yetkililer, saldırgan bir hareketten yana değillerdi. Şimdi karşılık verilmezse Piltover'ın bir daha asla güvenli olmayacağını anlayan genç mucit, olayı kendi halletmeye karar verdi.

Jayce laboratuvarına döndü ve yoğun bir araştırma, geliştirme ve deneme sürecinden sonra, başyapıtını ortaya çıkardı: Merkür Çekici. Jayce, elinde silahıyla Zaun'a gitti ve tek kişilik saldırısına başladı. Viktor'un yardımcıları onu durdurmak için koşuşturdu; ancak Jayce hepsini ezip geçerek laboratuvarın merkezine ulaştı. Jayce içeride Viktor'un icatlarının dehşet verici dehasına tanık oldu; hepsi gücünü kristalden alıyordu. Tek seçeneğinin güç kaynağını yok etmek olduğunu anlamıştı; ama Viktor ona engel olmaya niyetliydi. İki biliminsanı da ağır yaralandı; ama Jayce kristale son bir darbe vurup onu parçalayabildi. Viktor'un makineleri alevler içinde kalırken, Jayce kaçmayı başardı. Bitkin ama kararlı bir şekilde eve döndüğünde, Piltover halkı tarafından kahraman ilan edildi. Bu hayranlık gösterisi hoşuna gitmişti; ama yaptıklarının, tehlikeli düşmanları harekete geçirdiğini biliyordu. Kendini artık halkının savunmasına adayan Jayce, Piltover'ın parlak bir geleceğe ulaşma konusundaki en büyük umudu.

''İnan bana, akıllı olursak, Piltover her tehdide karşı koyabilir. Hey, tecrübe konuşuyor.''
-- Jayce

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Hextech Capacitor Passive
Q To the Skies! / Shock Blast
W Lightning Field / Hyper Charge
E Thundering Blow / Acceleration Gate
R Mercury Cannon / Mercury Hammer
Jayce_Passive.png

Hextech Capacitor

P

Gains 40 Movement Speed for 1.25 seconds and can move through units each time Transform is cast.

JayceToTheSkies.png

To the Skies! / Shock Blast

Q

Cost: 40/45/50/55/60 Mana 
Range: 600

Hammer Stance: Leaps to an enemy dealing physical damage and slowing enemies.

Cannon Stance: Fires an orb of electricity that detonates upon hitting an enemy (or reaching the end of its path) dealing physical damage to all enemies in the area of the explosion.

Leaps to an enemy dealing 20/65/110/155/200 (+100% bonus Attack Damage) physical damage to enemies and slowing them by 30/35/40/45/50% for 2 seconds.

JayceStaticField.png

Lightning Field / Hyper Charge

W

Cost: 40 Mana 
Range: 285
 

Hammer Stance:
Passive: Restores mana per strike.
Active: Creates a field of lightning damaging nearby enemies for several seconds.

Cannon Stance: Gains a burst of energy, increasing attack speed to maximum for several attacks.

Passive: Gains 6/8/10/12/14 mana per strike while in Hammer Stance.
Active: Creates an electric aura dealing 100/170/240/310/380 (+100% Ability Power) magic damage over 4 seconds to nearby enemies.

JayceThunderingBlow.png

Thundering Blow / Acceleration Gate

E

Cost: 40/50/60/70/80 Mana 
Range: 240
 

Hammer Stance: Deals magic damage to an enemy and knocks them back a short distance.

Cannon Stance: Deploys an Acceleration Gate increasing the movement speed of all allies who pass through it. If Shock Blast is fired through the gate the missile speed, range, and damage will increase.

Deals 8/11/14/17/20% of the enemy's maximum health (+100% bonus Attack Damage) as magic damage and knocks them back a short distance. (200/300/400/500/600 Maximum Damage against monsters)

JayceStanceHtG.png

Mercury Cannon / Mercury Hammer

R

Cost: No Cost 
Range: Self
 

Hammer Stance: Transforms the Mercury Hammer into the Mercury Cannon gaining new abilities and increased range. The first attack in this form reduces the target's Armor and Magic Resist.

Cannon Stance: Transforms the Mercury Cannon into the Mercury Hammer gaining new abilities and increasing Armor and Magic Resist. The first attack in this form deals additional magic damage.

Active: Transforms the Mercury Hammer into the Mercury Cannon gaining new abilities and ranged attacks.The next attack in Cannon stance reduces the enemy's Armor and Magic Resist by 10/15/20/25% for 5 seconds.