Zed View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Zed

Zed.png

Zed

the Master of Shadows

RP: 975Riot Point IP: 6300Influence Points
Top
Mid
Jungler
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 445 (+80 / Per Level) Health Regen: 6 (+0.65 / Per Level)
Mana: 0 (+0 / Per Level) Mana Regen: 0 (+0 / Per Level)
Energy: 200 Energy Regen: 50
Attack Damage: 49 (+3.4 / Per Level) Attack Speed: 0.658 (+3.1% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 345
Armor: 17 (+3.5 / Per Level)  
Kadim çağlardan kalma yasak yöntemlerin sırrına son 200 yıldır ilk erişebilen ninja, Zed oldu. Kendisini ömrü boyunca bağlamış olan denge ve disiplin öğretilerinden koparak, klanına ve ustasına karşı geldi. Şimdi Zed gölgelerin bilgeliğini kucaklayan herkese güç sunup, cehalete tutunup kalanların canını alıyor.

Küçükken yetim kalan Zed’i, ünlü ve usta bir ninja evine alarak yetiştirdi. Zed’in tek dengi, ustasının oğlu olan Shen gibi görünüyordu. Aralarındaki her karşılaşma beraberlikle sona erdiği için, Zed asla ustasının gözdesi olamayacağını düşünmeye başlamıştı. Hayal kırıklığı ve kıskançlıkla, üstün gelecek bir yol aramaya başladı. Genç ninja, klanın tapınağının mühürlenip kapatılmış bir kısmına sızdı. Burada, süslü bir kutu buldu. Kutuya baktıkça içinde kötü bir his uyanıyordu. Kutunun içindeki kötücül bilgileri sezen Zed, kapağını açmaması gerektiğini biliyordu. Ama yine de açıp baktı. Gölgeler bir anda zihnine dokundu ve uzun süredir gizli duran teknikleri ortaya çıkardı. Artık gizli bir üstünliğü olan Zed, Shen’e meydan okudu ve ustasının oğlunu bu sefer yendi. Zafer anında övgü ve takdir bekliyordu. Ama ustası, Zed’in yasaklı yöntemler kullandığını her nasılsa anladığı için onu sürgüne yolladı.

Çok aşağılanan genç ninja, yıllarca serseri gibi gezdi. Kini hırsa dönüştü. Gölge stilini başkalarına da öğretmeye başladı. Gücü arttıkça, çevresindeki takipçiler de artıyordu. Ama o kutu olmadan, tekniğini mükemmelleştiremeyeceğini biliyordu. Bir gün Zed takipçilerine baktı ve öğrencilerinin artık bir ordu olduğunu gördü. Ödülünü almak için, onları toplayıp tapınağa yürüdü. Eski ustasını kapıda bekler bulunca şaşırdı. Ustası, Zed’i ve ordusunu ne zamandır beklediği misafirler gibi karşıladı. İhtiyar adam kılıcını Zed’in ayakları dibine bırakarak, ona gereğince ustalık edemediğini söyledi. Eski öğrencisini denge yoluna yönlendirmek yerine, sürgüne yollayarak gölgelere mahkum etmişti. İhtiyar, Zed’e tapınağa girip, kutuyu yokedip, takipçilerini dengeye yönlendirmesi için yalvardı. Kara ninja, ustasının peşinden içeri girdi. Bir-iki saniye sonra, beklemekte olan ninjalar Zed’in acı çığlıklarını duydu. Zed her nasılsa bir çizik bile almadan dışarı çıkıp, ustasının kestiği kafasını Shen’in önüne attı. Öfkeyle haykırarak, takipçilerine ustasının öğrencilerini öldürüp kutuyu almalarını emretti.

O eski ninja tarikatı o gün çöktü. Pek çok öğrenci öldü, bazıları ise Shen’in kahramanca çabaları sayesinde kaçabildi. Artık tapınak Gölge Yoldaşlığı’nın kötülük dolu çalışma sahasına dönüştü. Zed, Yoldaşlık’ın ustası olarak başa geçti. İlkeleri gayet sade: Tekniğini mükemmelleştir, gölgeleri kucaklamayı reddeden tüm ninjaları öldür. .

'Denge yalan – gerçek ninjalar biziz..''

-- Zed.

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Contempt for the Weak Passive
Q Razor Shuriken
W Living Shadow
E Shadow Slash
R Death Mark
shadowninja_P.png

Contempt for the Weak

P

Zed's basic attacks against targets below 50% health deal 8% of the target's maximum health as bonus magic damage. This effect can only occur once every 10 seconds on the same target.

ZedShuriken.png

Razor Shuriken

Q

Cost: 75/70/65/60/55 Energy 
Range: 900
 

Zed and his shadow both throw their spinning blades forward, dealing damage to any targets they pass through.

Zed and his shadows throw their shurikens, each dealing 75/115/155/195/235 (+100% bonus Attack Damage) physical damage to the first enemy they pass through, and 45/69/93/117/141(+60% bonus Attack Damage) physical damage to each additional enemy.Additional shurikens that hit the same enemy deal 50% less damage than the previous shuriken.

ZedShadowDash.png

Living Shadow

W

Cost: 40/35/30/25/20 Energy 
Range: 550
 

Zed's shadow dashes forward, remaining in place for 4 seconds, and mimicking his spell casts. Zed can reactivate to swap places with the shadow. Zed's Attack Damage is passively increased.

Passive: Grants 5/10/15/20/25% additional bonus Attack Damage (+0).Zed's shadow dashes forward, remaining in place for 4 seconds. Reactivating Living Shadow will cause Zed to switch positions with this shadow.Zed's shadows mimic his abilities. If an ability strikes any target twice, Zed restores 20/25/30/35/40 energy. Energy can only be restored once per mimicked ability.

ZedPBAOEDummy.png

Shadow Slash

E

Cost: 50 Energy 
Range: 290
 

Zed and his shadow spins their blades, creating a burst of shadow energy. The shadow's spin slows.

Zed and his shadow slash, dealing 60/90/120/150/180 (+80% bonus Attack Damage) physical damage to nearby enemies. Each enemy champion hit by Zed's Shadow Slash reduces Living Shadow's cooldown by 2 seconds.Each enemy hit by a mimicked Shadow Slash will be slowed by 20/25/30/35/40% for 1.5 seconds.Enemies hit by both Shadow Slashes will be slowed by 30/37.5/45/52.5/60% but will not take additional damage.

ZedUlt.png

Death Mark

R

Cost: No Cost 
Range: 625
 

Zed dashes to target Champion, projecting a shadow behind them, and marking the champion for death. After 3 seconds, the mark will trigger, dealing a percentage of the damage Zed has dealt while the mark was active.

Zed becomes untargetable and dashes to target enemy champion. Upon arrival, he marks the target for death and spawns a Living Shadow behind the target. This shadow lasts 4 seconds and mimics Zed's abilities. Reactivating Death Mark will cause Zed to switch positions with this shadow.After 3 seconds, the mark will trigger, dealing physical damage equal to 100% Attack Damage plus 20/35/50% of all magic and physical damage dealt to the target by Zed and his shadows while the mark was active.