Lissandra View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Lissandra

Lissandra.png

Lissandra

the Ice Witch

RP: 975Riot Point IP: 6300Influence Points
Top
Mid
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 365 (+84 / Per Level) Health Regen: 6 (+0.55 / Per Level)
Mana: 220 (+50 / Per Level) Mana Regen: 5 (+0.4 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 48 (+2.7 / Per Level) Attack Speed: 0.625 (+1.36% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 325
Armor: 10 (+3.7 / Per Level)  
Lissandra’nın büyüleri, buzun saf gücünü karanlık ve korkunç bir şeye dönüştürüyor. Bu cadı, sahip olduğu karanlık buzun gücüyle rakiplerini dondurmaktan çok daha fazlasını yaparak, kendisine karşı gelenleri delik deşik ve paramparça ediyor. Kuzeyin korkmuş sakinleri, onu sadece “Buz Cadısı” olarak tanıyor. Gerçek ise çok daha ürkütücü: Lissandra, doğanın dengesini bozarak, dünyayı buz devrine gömme planları yapan biri.

Yüzyıllar önce, Lissandra Donmuş Gözcüler olarak bilinen, habis yaratıkların vaat ettiği güç karşılığında kabilesine ihanet etti. O gün, damarlarından akan kanın sıcaklığını son kez hissetti. Yozlaşmış kabile üyeleri ve Gözcülerin gücü ile, korkunç bir kar fırtınası gibi diyarı kasıp kavurdu. İmparatorluğu büyüdükçe, dünya soğudu ve buz, toprağın yerini aldı. Gözcüler, kadim kahramanlar tarafından alt edildiğinde, Lissandra inancını kaybetmedi ve dünyayı, Gözcülerin döneceği güne hazırlamak için yemin etti.

Lissandra, dünyayı Gözcülere dair tüm bilgilerden arındırmak için çalıştı. Sihir gücüyle insan şekline girdikten sonra, pek çok kez kendini kâhin ve bilge olarak tanıttı. Nesiller geçtikçe, Freljord’un tarihini yeniden yazdı; böylece, kendi halkının tarihi de değişti. Bugün, Gözcülere dair bölük pörçük öyküler, çocuk masalları olarak görülüyor. Ama bu aldatmaca, tek başına yeterli değildi; Lissandra’ya bir ordu gerekiyordu.

Gözünü şerefli Buz Muhafızları kabilesine dikti. Lissandra, Buz Muhafızlarını yozlaştırmanın asırlar süreceğini biliyordu, o nedenle en büyük hilesine başvurdu. Buz Muhafızlarının liderini öldürüp onun yerine geçti. Ardından, kabilenin geleneklerini yavaş yavaş bozmaya başladı. İnsan formu yaşlandığında, kendi ölümünü tezgâhladı ve yerine geçecek kişiyi katlederek onun yerini aldı. Geçen her nesille, Buz Muhafızları daha da dar görüşlü, acımasız ve kötü oldu. Bugün, dünya onları hâlâ Buz Cadısı gibi yaratıklara karşı duran, şerefli ve barışçıl bir kabile olarak görüyor. Gerçekte ise, artık cadıya hizmet ediyor, Gözcülerin görkemli bir şekilde döneceği günü bekliyorlar.

Lissandra, o gün tüm ulusların yok olacağını ve dünyanın buzla yeniden doğacağını biliyor.

''Gözlerini kapa, kendini soğuğa bırak.''
- Lissandra

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Iceborn Passive
Q Ice Shard
W Ring of Frost
E Glacial Path
R Frozen Tomb
Lissandra_Passive.png

Iceborn

P

Every 18 seconds Lissandra's next ability costs no mana. This cooldown is reduced by 1 second whenever Lissandra impairs an enemy's movement with an ability (does not apply to movement-impairing effects from items).

LissandraQ.png

Ice Shard

Q

Cost: 85 Mana 
Range: 725
 

Throws a spear of ice that shatters when it hits an enemy, dealing magic damage and slowing Movement Speed. Shards pass through the target, dealing the same damage to other enemies hit.

Throws a spear of ice that shatters when it hits an enemy, dealing 75/110/145/180/215 (+65% Ability Power) magic damage and slowing Movement Speed by 16/19/22/25/28% for 1.5 seconds. Shards then pass through the target, dealing the same damage to other enemies hit.

LissandraW.png

Ring of Frost

W

Cost: 50 Mana 
Range: 450
 

Freezes nearby enemies in ice, dealing magic damage and rooting them.

Deals 70/110/150/190/230 (+60% Ability Power) magic damage to nearby enemies and roots them for 1.1/1.2/1.3/1.4/1.5 seconds.

LissandraE.png

Glacial Path

E

Cost: 80/85/90/95/100 Mana 
Range: 1050
 

Lissandra creates an ice claw that deals magic damage. Reactivating this ability transports Lissandra to the claw's current location.

Casts an ice claw that deals 70/115/160/205/250 (+60% Ability Power) magic damage to all enemies hit. Reactivating this ability transports Lissandra to the claw's current location.

LissandraR.png

Frozen Tomb

R

Cost: 100 Mana 
Range: 550
 

If cast on an enemy champion, the target is frozen solid, stunning it. If cast on Lissandra, she encases herself in dark ice, becoming untargetable and invulnerable. Dark ice then emanates from the target dealing magic damage to enemies and slowing Movement Speed.

On Enemy Cast: Freezes target champion solid, stunning it for 1.5 seconds.
On Self Cast: Lissandra encases herself in dark ice for 2.5 seconds, becoming untargetable and invulnerable but unable to take any actions.Dark ice then emanates from the target dealing 150/250/350 (+70% Ability Power) magic damage to enemies. The ice lasts for 3 seconds and slows enemy Movement Speed by 20/30/40%.