Kha'Zix View Feedback About Champion
KMLSoft Network

Kha'Zix

Khazix.png

Kha'Zix

the Voidreaver

RP: 975Riot Point IP: 6300Influence Points
Top
Mid
Jungler
Select Champion of the Year 2013
  • Counters
  • Statistics
  • Legend
  • Mastery
  • Videos
  • Leveling Guide
  • Comments
  • Abilities
  • Tags
Health: 430 (+85 / Per Level) Health Regen: 6.25 (+0.75 / Per Level)
Mana: 260 (+40 / Per Level) Mana Regen: 6.75 (+0.5 / Per Level)
Energy: 0 Energy Regen: 0
Attack Damage: 50 (+3.1 / Per Level) Attack Speed: 0.668 (+2.7% / Per Level)
Magic Resist: 30 Movement Speed: 350
Armor: 15 (+3 / Per Level)  
Kha'Zix, Hiçlik'ten gelen acımasız bir avcı. Valoran'a, bu dünyanın en çok güç vaat eden canlılarını silip süpürmeye geldi. Öldürdüğü her avın gücünü bünyesine katarak, daha da gelişip güçleniyor. Kha'Zix en çok, dengi kabul ettiği tek yaratık olan Rengar'ı dize getirip yemek istiyor.

Kha'Zix bu dünyaya geçtiğinde, çok aciz ve çok ama çok açtı. İlk rastladığı hayvanlar, arzuladığı hızlı evrimi gerçekleştirmesine yetecek kadar güçlü değildi. Kha'Zix ihtiyaçlarını karşılayabilmek için canını tehlikeye atarak, açlığını bulabildiği en tehlikeli yaratıklarda odakladı. Yiyip yuttuğu her avla değişti, daha da güçlü ve hızlı bir yırtıcı oldu. Kısa süre sonra durdurulamaz olduğuna inanarak, avlarını sınır tanımaz bir saldırganlıkla kovalamaya başladı. Bir gün, yeni öldürdüğü bir avın keyfine varırken, avcı aniden av oldu. Sanki sadece dişlerden ve çelikten oluşan bir yaratık üstüne atılıp onu yere serdi. Kılıcı ve pençeleriyle onu paralayarak suratına kükredi. Kha'Zix hayatında ilk defa kanının aktığını hissetti. Hiddetle çığlık atarak, yaratığın gözünü pençeleyerek onu geri püskürttü. Gün batımından gün doğumuna savaştılar. Sonra, ölmek üzere olduklarını fark ederek istemeye istemeye ayrıldılar. Yaraları iyileşirken Kha'Zix, Hiçlik'in gücüyle baş edebilen bu rakibi yemeyi yana yakıla bekledi. Güçlü avlar aramaya, tazelenmiş bir hevesle devam etti. Bir gün, Rengar'ı da yiyecek.

''Öldür. Tüket. Uyum sağla.''
-- Kha'Zix

Abilities

Level

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
P Unseen Threat Passive
Q Taste Their Fear
W Void Spike
E Leap
R Void Assault
Khazix_P.png

Unseen Threat

P

When Kha'Zix is not visible to the enemy team, he gains Unseen Threat, causing his next basic attack against an enemy Champion to deal bonus magic damage and slow.

KhazixQ.png

Taste Their Fear

Q

Cost: 25 Mana 
Range: 325
 

Kha'Zix passively marks enemies that are isolated from nearby allies. Taste Their Fear deals physical damage to a single target. Damage increased on isolated targets. If he chooses to Evolve Enlarged Claws, this deals bonus damage against low health targets. Kha'Zix also gains increased range on his basic attacks and Taste Their Fear.

Passive: Marks enemies who are isolated from nearby allies.
Active: Deals 70/100/130/160/190 (+150% bonus Attack Damage) physical damage. If the target is isolated, the damage is increased by 45%.
Evolved Enlarged Claws: Deals bonus physical damage equal to 8% of the target's missing Health (can be increased by isolation, max 200 vs. monsters). Increases the range of Taste Their Fear and Kha'Zix's basic attacks by 50.

KhazixW.png

Void Spike

W

Cost: 55/60/65/70/75 Mana 
Range: 1000
 

Kha'Zix fires exploding spikes that slow and deal physical damage to all nearby enemies. Kha'Zix is healed if he is also within the explosion radius. If he chooses to Evolve Spike Racks, Void Spike fires three spikes in a cone.

Fires exploding spikes, dealing 75/115/155/195/235 (+100% bonus Attack Damage) physical damage to all nearby enemies and slowing them for 20% for 2 seconds. Heals Kha'Zix for 40/70/100/130/160 (+50% Ability Power) if he is within the explosion radius.
Evolved Spike Racks: Void Spike fires three spikes in a cone.

KhazixE.png

Leap

E

Cost: 50 Mana 
Range: 600
 

Kha'Zix leaps to an area, dealing physical damage upon landing. If he chooses to Evolve Wings, Leap's range increases dramatically. Also, on champion kill or assist, Leap's cooldown resets.

Leaps to a target area, dealing 65/100/135/170/205 (+80% bonus Attack Damage) physical damage.
Evolved Wings: Increases Leap's range. On champion kill or assist, Leap's cooldown resets.

KhazixR.png

Void Assault

R

Cost: 100 Mana 
Range: Self
 

Each rank allows Kha'Zix to evolve one of his abilities, giving it a unique additional effect. When activated, Void Assault stealths Kha'Zix, triggers Unseen Threat, and increases Movement Speed. If he chooses to Evolve Active Camouflage, Void Assault can be cast three times and Kha'Zix takes reduced damage while in stealth.

Passive: Ranking up Void Assault allows Kha'Zix to evolve one of his abilities.
Active: Stealths for 1 second. Activates Unseen Threat and increases Kha'Zix's Movement Speed by 40%. Void Assault can be cast a second time within 10 seconds.
Evolved Active Camouflage: Void Assault can be cast three times. Kha'Zix takes 50% reduced damage while in stealth.